base64.ai
Senast skannad 11 augusti 2026
En cookieskanning av base64.ai utförd den 11 augusti 2026 hittade 14 cookies och 36 spårningsförfrågningar från tredje part. Bedömningen omfattade 10 sidor fördelade på 10 unika sidmallar. Webbplatsen använder CookieYes som sin plattform för samtyckeshantering. Varken IAB TCF v2.3 eller Google Consent Mode v2 observerades vid vår kontroll. 36 tredjepartsförfrågningar upptäcktes från 14 leverantörer.
Betyg för samtyckesbeteende
8 / 100
Den här webbplatsen satte flera spårningscookies innan besökaren gav sitt samtycke. Enligt ePrivacy artikel 5(3) kräver dessa förhandssamtycke.
Automatiserad kontroll av de skannade sidorna vid en given tidpunkt; inte juridisk rådgivning. Så fungerar vår kontroll.
Nivå för upprätthållande av samtycke
-
1
Inget icke-nödvändigt körs innan samtycke ges. Detta är den strikta tolkningen av ePrivacy artikel 5(3) och den starkaste positionen.
-
2
Google-taggar laddas med lagring inställd på nekad som standard och skickar endast cookielösa pingar före samtycke. Tillåtet i Googles modell, men inte den strikta tolkningen av artikel 5(3).
-
3
Google Consent Mode v2 begränsar Google-taggar, men andra spårare eller cookies observerades före samtycke.
-
4
Körs före samtycke Denna webbplats
En samtyckesbanner finns, men begränsar inte spårningen. Spårare och cookies körs innan besökaren ger sitt samtycke.
Samtyckesbanner som den påträffades
Inget "Avvisa"-alternativ i det första lagret; att neka kräver extra steg.
Laddningstidslinje före samtycke
Millisekunder från navigeringsstart tills varje förfrågan skickades eller varje cookie sattes.
och 35 till
Observerad före samtycke
Cookies som sätts före samtycke (13)
-
_dc_gtm_UA-156128623-1marketing · Google Tag Manager -
_fbpmarketing · Facebook -
__hsscanalytics · HubSpot -
__hssrcanalytics · HubSpot -
__hstcanalytics · HubSpot -
_gaanalytics · Google Analytics -
_ga_RHPT9VJYK6analytics · Google Analytics -
_gcl_auanalytics · Google Analytics -
_gidanalytics · Google Analytics -
_vwo_uuid_v2analytics · VWO -
hubspotutkanalytics · HubSpot -
g_stateunknown -
__cf_bmnecessary · Cloudflare
Spårningsförfrågningar före samtycke (23)
- FunctionalSoftware o1073466.ingest.us.sentry.io satt av base64.ai/vendors.9ba836fa44279d2c4469.js · vid 659 ms
- Google LLC region1.analytics.google.com satt av www.googletagmanager.com/js · vid 198 ms
- Google LLC www.googletagmanager.com vid 127 ms
- HubSpot Inc. js.hs-analytics.net ange en cookie satt av js.hs-scripts.com/7374520.js · vid 1013 ms
- Microsoft www.clarity.ms satt av base64.ai · vid 691 ms
- www.google.com www.google.com satt av base64.ai/redaction · vid 129 ms
- Zendesk base64ai.zendesk.com ange en cookie satt av static.zdassets.com/web-widget-main-7e9a79b.js · vid 268 ms
- Google LLC www.google.com ange en cookie satt av base64.ai/redaction · vid 129 ms
- HubSpot Inc. js.hsforms.net ange en cookie vid 724 ms
- Zendesk Inc. static.zdassets.com satt av base64.ai/redaction · vid 129 ms
- Google LLC www.youtube.com ange en cookie satt av base64.ai/vendors.9ba836fa44279d2c4469.js · vid 694 ms
- HubSpot js.hs-banner.com ange en cookie satt av js.hs-scripts.com/7374520.js · vid 1013 ms
- och 11 till
Så testade vi
Webbläsare: Chrome/150.0.7871.124 · Skannad från: EU · Viewport: 1440×900 · Kontrollerad: 11 Aug 2026 07:04 - 11 Aug 2026 07:05
Cookies
14
Tredjepart
0
Spårare
36
Leverantörer
14
Samtyckesbanner
CookieYes
Skanningar
1
Vad den här konfigurationen saknar
- Google-taggar observerades, men Google Consent Mode v2 upptäcktes inte.
- Inget "Avvisa"-alternativ i det första lagret; att neka kräver extra steg.
Efterlevnad per målgrupp
Europeiska unionen
✗ Ej uppfylldGDPR + ePrivacy · Föregående samtycke (opt-in)
Storbritannien
✗ Ej uppfylldUK GDPR + PECR · Samtyckesbaserad
USA
✓ Uppfyller denna modellCCPA/CPRA + state laws · Information och opt-out
Kanada
! Kräver uppmärksamhetPIPEDA + Québec Law 25 · Samtyckesbaserad
Brasilien
! Kräver uppmärksamhetLGPD · Samtyckesbaserad
Skannad från EU; webbplatser kan visa andra banners eller annan spårning för andra regioner. Bedömningarna speglar observerat beteende mätt mot varje målgrupps regler.
Anslutningssäkerhet
HTTPS stöds
✓Omdirigerar HTTP till HTTPS
✓HSTS
✓Content Security Policy
✗
Tredjepartsspårare
36 förfrågningar upptäckta från 14 leverantörer: FunctionalSoftware, Google LLC, HubSpot Inc., Microsoft, www.google.com...
Tredjepartsspårare
36 förfrågningar upptäckta från 14 leverantörer: FunctionalSoftware, Google LLC, HubSpot Inc., Microsoft, www.google.com...
Analytics
7
Marketing
10
Necessary
13
Functional
3
Other
3
| Leverantör | Kategori | Typ | Domän |
|---|---|---|---|
| FunctionalSoftware före samtycke FunctionalSoftware tracker domain (source: Disconnect.me, category: Analytics) | Analytics | script | o1073466.ingest.us.sentry.io |
| Google LLC före samtycke Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: Analytics) | Analytics | script | region1.analytics.google.com |
| Google LLC före samtycke Google Tag Manager | Analytics | script | www.googletagmanager.com |
| HubSpot Inc. före samtycke HubSpot analytics | Analytics | script | js.hs-analytics.net |
| Microsoft före samtycke Microsoft tracker domain (source: Disconnect.me, category: Analytics) | Analytics | script | www.clarity.ms |
| www.google.com före samtycke | Analytics | fetch | www.google.com |
| Zendesk före samtycke Zendesk tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Analytics | script | base64ai.zendesk.com |
| Google LLC före samtycke Google reCAPTCHA bot protection | Functional | script | www.google.com |
| HubSpot Inc. före samtycke HubSpot forms | Functional | script | js.hsforms.net |
| Zendesk Inc. före samtycke Zendesk assets | Functional | script | static.zdassets.com |
| Google LLC före samtycke YouTube embedded video | Marketing | iframe | www.youtube.com |
| HubSpot före samtycke HubSpot tracker domain (source: Disconnect.me, category: Advertising) | Marketing | script | js.hs-banner.com |
| HubSpot före samtycke HubSpot tracker domain (source: Disconnect.me, category: Advertising) | Marketing | script | forms.hscollectedforms.net |
| HubSpot Inc. före samtycke HubSpot tracking script | Marketing | script | js.hs-scripts.com |
| HubSpot Inc. före samtycke HubSpot collected forms | Marketing | script | js.hscollectedforms.net |
| HubSpot Inc. före samtycke HubSpot marketing & CRM | Marketing | script | meetings.hubspot.com |
| LinkedIn Corporation före samtycke LinkedIn Insight Tag | Marketing | script | snap.licdn.com |
| LinkedIn Corporation före samtycke LinkedIn Ads tracking | Marketing | pixel | px.ads.linkedin.com |
| Meta Platforms, Inc. före samtycke Facebook SDK / Pixel | Marketing | script | connect.facebook.net |
| Meta Platforms, Inc. före samtycke Facebook tracking pixel | Marketing | pixel | www.facebook.com |
| Cloudflare Inc. Cloudflare CDNJS | Necessary | script | cdnjs.cloudflare.com |
| Google LLC Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Necessary | script | www.google.dk |
| Google LLC Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Necessary | script | www.gstatic.com |
| Google LLC Google Fonts files | Necessary | script | fonts.gstatic.com |
| Google LLC Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Necessary | script | i.ytimg.com |
| Google LLC Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Necessary | script | yt3.ggpht.com |
| Google LLC Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Necessary | script | jnn-pa.googleapis.com |
| HubSpot HubSpot tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Necessary | script | static.hsappstatic.net |
| HubSpot HubSpot tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Necessary | script | forms.hsforms.com |
| UNPKG UNPKG tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Necessary | script | unpkg.com |
| Volentio JSD Volentio JSD tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Necessary | script | cdn.jsdelivr.net |
| Wingify Wingify tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Necessary | script | dev.visualwebsiteoptimizer.com |
| Zendesk Zendesk tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) | Necessary | script | ekr.zdassets.com |
| Google LLC före samtycke Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: FingerprintingGeneral) | Unknown | script | stats.g.doubleclick.net |
| Google LLC före samtycke Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: FingerprintingGeneral) | Unknown | script | www.google-analytics.com |
| Google LLC före samtycke Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: FingerprintingGeneral) | Unknown | script | googleads.g.doubleclick.net |
Skanningshistorik
En slutförd skanning: cookies och spårare från skanningen den 11 augusti 2026.
Senaste skanningarna
| 11 augusti 2026 | 14 36 |
Fler granskningar av cookieefterlevnad
Best AI Voice Agents to Automate Your Phone Cal...
ondial.ai
Ginni AI for CROs
ginni.ai
Kboo - Work, Your Way! - Home
gigninja.ai
AI-Powered Automation for Smart Factories - Gig...
gigaplant.ai
Ghost Net Zero
ghostnetzero.ai
Privacy Policy
getsyft.ai
Atonom | Hire Your First AI Employee
getsignals.ai
What Should CPOs Prioritize Post-Pandemic? - Se...
getsextant.ai
Är base64.ai din webbplats?
Gör anspråk på den för att övervaka dina cookies och spårare, sätta upp en regelrätt samtyckesbanner med automatisk skriptblockering och hålla din cookiepolicy uppdaterad.