Skip to main content
freshchoice.co.nz

freshchoice.co.nz

https://freshchoice.co.nz

Senast skannad 24 juli 2026

En cookieskanning av freshchoice.co.nz genomförd den 24 juli 2026 hittade 13 cookies och 14 spårningsförfrågningar från tredje part. Bedömningen omfattade 10 sidor fördelade på 10 unika sidmallar. Ingen plattform för samtyckeshantering upptäcktes. Med 14 tredjepartsförfrågningar från 7 leverantörer uppfyller webbplatsen kanske inte GDPR- och ePrivacy-kraven.

Cookies

13

Tredjepart

0

Spårare

14

Leverantörer

7

Samtyckesbanner

Ingen upptäckt

Skanningar

1

Vad den här konfigurationen saknar

  • Ingen plattform för samtyckeshantering upptäcktes.
  • Google-taggar observerades, men Google Consent Mode v2 upptäcktes inte.

Efterlevnad per målgrupp

Europeiska unionen

✗ Ej uppfylld

GDPR + ePrivacy · Föregående samtycke (opt-in)

Storbritannien

✗ Ej uppfylld

UK GDPR + PECR · Samtyckesbaserad

USA

! Kräver uppmärksamhet

CCPA/CPRA + state laws · Information och opt-out

Kanada

! Kräver uppmärksamhet

PIPEDA + Québec Law 25 · Samtyckesbaserad

Brasilien

! Kräver uppmärksamhet

LGPD · Samtyckesbaserad

Skannad från EU; webbplatser kan visa andra banners eller annan spårning för andra regioner. Bedömningarna speglar observerat beteende mätt mot varje målgrupps regler.

Cookies

13 cookies upptäckta: 0 nödvändiga, 8 analys, 2 marknadsföring

Totalt

13

Nödvändiga

0

Funktionella

0

Analys

8

Marknadsföring

2

Okänd

3

Filtrera efter kategori
Namn Domän Kategori Leverantör Utgår Säker HttpOnly Part
_ga före samtycke .freshchoice.co.nz Analytics Google Analytics 1.1 yr 1st
_ga_YDRRELJE48 före samtycke .freshchoice.co.nz Analytics Google Analytics 1.1 yr 1st
_gcl_au före samtycke .freshchoice.co.nz Analytics Google Analytics 80 d 1st
_gid före samtycke .freshchoice.co.nz Analytics Google Analytics Utgången 1st
_hjSessionUser_3240652 före samtycke .freshchoice.co.nz Analytics Hotjar 355 d 1st
_hjSessionUser_470128 före samtycke .freshchoice.co.nz Analytics Hotjar 355 d 1st
_hjSession_3240652 före samtycke .freshchoice.co.nz Analytics Hotjar Utgången 1st
_hjSession_470128 före samtycke .freshchoice.co.nz Analytics Hotjar Utgången 1st
_dc_gtm_UA-49489502-3 före samtycke .freshchoice.co.nz Marketing Google Tag Manager Utgången 1st
_fbp före samtycke .freshchoice.co.nz Marketing Facebook 80 d 1st
FPAU före samtycke .freshchoice.co.nz Unknown - 80 d 1st
FPID före samtycke .freshchoice.co.nz Unknown - 1.1 yr 1st
FPLC före samtycke .freshchoice.co.nz Unknown - Utgången 1st

Tredjepartsspårare

14 förfrågningar upptäckta från 7 leverantörer: ContentSquare, Crazy Egg, Google LLC, Microsoft, Meta Platforms, Inc....

Analytics

5

Marketing

3

Necessary

3

Functional

0

Other

3

Leverantör Kategori Typ Domän
ContentSquare före samtycke ContentSquare tracker domain (source: Disconnect.me, category: Analytics) Analytics script static.hotjar.com
ContentSquare före samtycke ContentSquare tracker domain (source: Disconnect.me, category: Analytics) Analytics script vc.hotjar.io
Crazy Egg före samtycke Crazy Egg tracker domain (source: Disconnect.me, category: Analytics) Analytics script script.crazyegg.com
Google LLC före samtycke Google Tag Manager Analytics script www.googletagmanager.com
Microsoft före samtycke Microsoft tracker domain (source: Disconnect.me, category: Analytics) Analytics script www.clarity.ms
Google LLC före samtycke Google Ads Marketing script www.google.com
Meta Platforms, Inc. före samtycke Facebook SDK / Pixel Marketing script connect.facebook.net
Meta Platforms, Inc. före samtycke Facebook tracking pixel Marketing pixel www.facebook.com
Google LLC Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) Necessary script www.google.dk
Imgix Imgix tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) Necessary script freshchoice.imgix.net
UNPKG UNPKG tracker domain (source: Disconnect.me, category: Content) Necessary script unpkg.com
Google LLC före samtycke Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: FingerprintingGeneral) Unknown script ad.doubleclick.net
Google LLC före samtycke Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: FingerprintingGeneral) Unknown script www.google-analytics.com
Google LLC före samtycke Google tracker domain (source: Disconnect.me, category: FingerprintingGeneral) Unknown script www.googleadservices.com

Skanningshistorik

En slutförd skanning: cookies och spårare från skanningen den 24 juli 2026.

Senaste skanningarna

24 juli 2026 13 14

Är freshchoice.co.nz din webbplats?

Gör anspråk på den för att övervaka dina cookies och spårare, sätta upp en regelrätt samtyckesbanner med automatisk skriptblockering och hålla din cookiepolicy uppdaterad.